17 Aralık 2008

Meraklı Gözlere...

Bu iki fotoğrafın ne olduğunu bilin bakalım?
Evin meraklı böcükleri için miiiii? Büyük böcükleri için mi hazırlanmış acep?
Kimse bilemedi galiba, hiç ses seda yok!Artık açıklama zamanı geldi sanırım!

Burası Natural History Museum. Eğer yolunuz Londra'ya düşerse, hele bir de yanınızda çocuğunuz varsa, mutlaka ama mutlaka gidilmesi gereken yerler arasında. Bırakın herkesten duyduğunuz mağazaları, alış-veriş merkezlerini gezmeyi, zaman ayırıp bu müzeye uğrayın! Yok yolum henüz düşmedi diyorsanız çocuklarınız buradan bir iki değişik şeyi eğlenerek öğrenebilir, görebilir.

İçinde neler yok ki? En önemli özelliklerinden biri Darwin koleksiyonunun orada saklanması. Kocaman bir binası var. İçinde doğa ve doğa olayları ile ilgili hemen hemen herşeye yer verilmiş. Depremler, yanardağ patlamaları, doğal taşlar, seller... Diğer kısımda dinozorlar hem de öyle üç beş maket halinde değil, neredeyse canlı deyip kaçacağınız boyutta, dinozor iskeletleri, dondurulmuş pek öyle kolay kolay karşınıza çıkamayacak hayvanlar, bitkiler, bunlardan kesitler. Canlıların beslenme metodları, üreme, göz aldanmaları, algı, algıda seçicilik... Ayrıca tüm bunlar sadece sergilenmiyor, isterseniz kurcalayıp karıştırabileceğiniz oyuncaklı şeyler de var yanlarında. Amaç kimisinde sadece çocuklara hitap etmek ama bazen sadece büyükler için de var...

İşte yukarıda fotoğraflarını gördüğünüz ilginç bölüm de sadece büyüklere... Oradan oraya koşturup ne güzel şeyler öğrendim, gördüm diye düşünürken kendinizi aniden o alanın içinde buluyorsunuz. O garip şekillerin üzerinde de elleyebileceğiniz yazıyor. Merakla herşeyi kurcalıyorsunuz. Merak etmemek için imkan ve ihtimal de yok! Renkleri, cazibeleri, içinizdeki sese karıştır mutlaka dedirtiyor. Kiminden sesler çıkıyor, kimisinde minik filmler var, kimi sizi taklit edermiş gibi... Tünele benzer bu kısmın sonuna geldiğinizde neydi şimdi bunlar ve biz niye kurcaladık diye düşünürken karşınıza şu yazı çıkıyor:

''Yepyeni bir ortama girdiniz, herşeyi merak ettiniz. Keşfetmek, hissetmek istediniz. Yeni doğmuş çocuğunuz da aynı sizin gibi ve onun için bu dünya keşfedilmeyi bekliyor. ''

İki tarafa koşturup, ortalığı birbirine katan, kıran, döken, hele hele annesi, aferin çocuğum iyi ki yaptın şeklinde bakan bacaksızlarla oldum olası hiç geçinememişimdir. Politika da yapmayı beceremediğimden, gıcık oluşumu anlatan bir iki laf mutlaka söylemişimdir. Natural History Museum'da aynı hale düşmüş olmak, orayı burayı kurcalayıp, bu yazı ile karşılaşmış olmak sizi de şok etmez miydi? O günden sonra daha ılımlı olmaya çalıştım çalışmasına da kırıp dökme konusunda hala gıcık olma hallerim devam etmekte. Zira çocuklar ya ilgi çekmek için ya da büyükleri sinir etmek için yapıyorlar bunu çoğu zaman. Siz ne dersiniz?

14 yorum:

Cocukla Cocuk dedi ki...

çıkamadım işin içinden:))

Hobiriks dedi ki...

bilemedim :) çok da merak ettim ..

hatice

hindiba dedi ki...

İlk fotoğrafta tavana doğru çıkan şeyler mantarı anımsatıyor bana. İkinci fotoğrafta da bir robotun tek gözünü görüyorum. Sanırım herkes farklı bir şey görürdü yakından bakma imkanımız olsaydı...

evcilkedi dedi ki...

Little shop of Horrors? :-)
Sevgiler Dilek...

munevver dedi ki...

Sanki, yağdan ya da şekerden yapılmış heykelcikler.

Selamlar.

Berceste dedi ki...

Biz de o ortama girince nooooluyoruz, nereye geldik demeden edemedik Çocukla Çocuk :)

Az sabır Hobiriks ;-)

Benzemiyor değil hani Evren.

Eh içinde bulunduğumuz yer o tarz bir yer olsaydı, korkabilirdik ama biz daha çok ortamı merak ettik Evcil Kedim :) Bu arada nerelerdesin sen çoooook özledik çooook!

Yemeklerle haşır neşir Nanem Limon'uma yakışır bir tanım olmuş :)

İpucu, bir müzede çekildi bu iki fotoğraf. Ortam karanlık olduğu için biraz renklerini açmak zorunda kaldım!

Goddess Artemis dedi ki...

2009'da her şey gönlünüzce olsun, yeni yılınız kutlu olsun! :o)

30.12.2008

Adsız dedi ki...

Natural History Museum diyor fotograflari büyütünce ama yine de birseye benzetemedim, ayrica etiketlerde de cocuk var, cocuklarla alakali olsa gerek ama yine de birseye benzetemedim :)
oyuncak gramafon ozaman benim tahminim :P

hadi neredeyse 2009'a girdik, 2009 yazisini bekliyoruz!

reality dedi ki...

Ailece yeni yılınızı en içten dileklerimle kutlar,
esenlikler dilerim.
Sunny

Berceste dedi ki...

Teşekkürler Tanrıça :) 2009 sana da mutluluk, huzur, sağlık getirsin. Sevdiklerin hep yanında olsun!

Raşooooo, sen yazının gerisini okumadın ya da sitede sorun var görünmüyor, hangisi??? Yazdım ya neler onlar. O zımbırtı da gramofona benziyordu doğru :)

Sizin ve ailenizin de Yeni Yılı kutlu olsun Reality. Tüm dileklerinizin gerçekleşmesini dilerim...

Adsız dedi ki...

yok ben yaziyi daha önce okumus, ancak cikmam gerektiginden yorumu aceleye getirmemek icin hemen yazmamistim, nasilsa okudum diye, direk yorum bölümlerine gecmisim demek dün! olur mu okumamak, senin yazilarini okumadiktan sonra ne anladim ben bloglar aleminden :) hatta müzenin sitesini bile dolastim dün yorumu yazdiktan sonra!! cok görmek isterdim ben de bu müzeyi!

NuR dedi ki...

Yeni sene, sana ve ailene sağlık, huzur, mutluluk getirsin. Hayallerin gerçek olsun
Sevgiyle kal

Bahar Ulus dedi ki...

ben de ziyaret etmiştim burayı en çok da dinazorlar ilgimi çekmişti. sevgiler.

Berceste dedi ki...

Haydi öyle olsun bakalım Rahşan :)

Teşekkürler, sizlere de Şennur...

Dinozorları çok güzel yapmışlar gerçekten de... Sevgiler Fullhouse.